Nie da się ukryć, że balkon w mieszkaniu w bloku to ogromna zaleta. Na szczęście takie rozwiązania są już raczej standardem w nowym budownictwie, ale jest mnóstwo bloków, które takich przestrzeni nie oferują. I tak naprawdę nie ma znaczenia, jak duży jest balkon – najważniejsze, żeby był. Nie da się ukryć, że czym większy, tym daje ciekawsze możliwości aranżacyjne. Jak jednak stworzyć miejsce, którym będziemy mogli cieszyć się do później jesieni? Na co zwrócić uwagę, by nasz balkon stał się przytulny i funkcjonalny? Podpowiadamy, na czym skupić uwagę, by stworzyć przestrzeń idealną.

Jak urządzić balkon w bloku?

To, jak chcemy urządzić balkon, zależy przede wszystkim od naszej fantazji i preferencji. Niewielka przestrzeń, o której wspomnieliśmy, wcale nie musi być ograniczeniem. Nawet na niewielkim balkonie możemy stworzyć doskonałą strefę relaksu i miły kącik do spędzania letnich, a nawet jesiennych wieczorów. A czym mniejszy balkon, tym będzie on wymagał większej kreatywności i stanowił będzie dla nas większe wyzwanie pod względem aranżacyjnym.

Mały balkon w bloku – na co zwrócić uwagę podczas jego urządzania?

Mały balkon w bloku często zniechęca wiele osób do tego, by stworzyć na nim odpowiednią przestrzeń do wypoczynku. Wydaje się, że odpowiednie zaplanowanie go wcale nie jest możliwe. Nic bardziej mylnego. Przede wszystkim wybierzmy odpowiednie meble. Ale właściwie jakie? Meble, które chcemy umieścić na małym balkonie, powinny oczywiście zajmować jak najmniej miejsca, ale równocześnie liczy się ich funkcjonalność oraz to, czy odpowiadają naszym potrzebom.

Jakie zatem meble wybrać na mały balkon? W sklepach znajdziemy wiele mebli składanych Składane stoliki i krzesła będą naprawdę dobrym rozwiązaniem. Pozwolą one nie tylko na lepsze wykorzystanie przestrzeni, ale również będą łatwiejsze do przechowywania w zimie. Inną propozycją będzie wybór mebli wielofunkcyjnych. Dobrym przykładem takiego rozwiązania może być chociażby skrzynia, w które z powodzeniem przechowamy akcesoria balkonowe, a także sprawdzi się ona jako siedzisko. Ciekawym pomysłem są również bardzo popularne meble z palet. Takie rozwiązanie ma jedną główną zaletę – jest niezwykle ekonomiczne.

Salon połączony z balkonem?

Zdarza się tak, że miejscem, które ma dostęp do balkonu, jest właśnie salon. Takie rozwiązanie daje nam jeszcze więcej możliwości. Podczas aranżacji salonu, warto więc stworzyć kącik relaksu tuż pryz drzwiach, przy wyjściu na balkon. Dzięki temu letnia atmosfera zagości w mieszkaniu na długo. Jakie meble wybrać? Otóż takie rozwiązanie z pewnością daje o wiele więcej prywatności przy jednoczesnym cieszeniu się otwartą przestrzenią. Przy drzwiach balkonowych warto zatem postawić wygodny fotel oraz niewielki stolik, an którym będziemy mogli ustawić kawę i odłożyć ulubioną książkę. Wtedy, urządzając sam balon, możemy skupić się chociażby jedynie an dekoracjach i roślinach, znajdujących się na nim.

A co z podłogą na balkon?

Podczas aranżacji balkonu, bardzo często zapominamy o podłodze. Pamiętajmy jednak, że kafelki rzadko kiedy zagwarantują nam spektakularny efekt, jaki chcemy osiągnąć. Podłoga stanowi więc dopełnienie całości. W bloku najczęściej spotykamy się zatem ze sztuczną trawą, zewnętrznymi dywanami czy drewnianymi podestami.

Ścianki działowe, parawany

By balkon był przytulnym miejscem oraz wprowadził do naszej strefy relaksu trochę prywatności, warto pomyśleć o jego częściowej zabudowie. Wtedy z powodzeniem będziemy mogli wieczorem w szlafroku podziwiać gwiazdy, czy tuż po przebudzeniu napić się kawy. W tym celu warto wybrać różnego rodzaju plecionki, które będą świetnie prezentowały się na balkonie.

Podsumowanie

Ci, którzy są właścicielami mieszkań niewielkimi balkonami, niech się nie zniechęcają! Nawet niewielka przestrzeń może spełnić marzenia o własnej strefie relaksu. Wystarczy zadbać o to, by wszystko zostało dokładnie przemyślane i stanowiło spójną całość.  Pewnością warto zadbać o to, by balkon został dobrze wykorzystany, a chętnie będziemy an nim odpoczywać.