Któż z nas nie kocha prawdziwego drewna? Otóż drewno to ponadczasowy oraz znacznie ocieplający wnętrze surowiec, który sprawdzi się niemal w każdej aranżacji i pasuje do każdego stylu. Jego organiczna natura sprawia, że wygląda ono niezwykle efektownie. Jednak gdzie warto zastosować drewno w naszych wnętrzach? W jakich pomieszczeniach możemy umieścić? Jak dbać o drewno i jak je właściwie pielęgnować, by cieszyć się nim przez długie lata? Jakie drewno sprawdzi się na blat, a jakie na podłogę? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w naszym tekście. Zapraszamy do zapoznania się z nim.

Drewno w kuchni

Drewno w kuchni spotykamy bardzo często. Nadaje ono jej klasy oraz niepowtarzalnego charakteru, opielając wnętrze. Kuchnia, w której spotykamy drewno, jest niezwykle przytulna. Drewno w kuchni wybieramy zazwyczaj na blaty, fronty szafek, a nawet podłogę. Ponadto drewno w kuchni doskonale sprawdza się jako element wystroju w postaci dodatków. Jednak to, o czym należy bezwzględnie pamiętać to fakt, że drewno w kuchni wymaga odpowiedniej impregnacji oraz prawidłowego zabezpieczenia. Możemy zatem zdecydować się na olejowanie, które ochroni drewno przez zarysowaniami i skutecznie okryje tego typu skazy. Lakierowane drewno zaś uwidocznia zadrapania, ale solidnie zabezpieczy powierzchnię przed działaniem wody czy powstawaniem plam.

Jakie drewno wybrać od łazienki?

Łazienka, podobnie jak kuchnia, to pomieszczenie, w którym mamy sporą wilgotność. Ponadto powierzchnie tam narażone są na różnego rodzaju zabrudzenia, dlatego drewno, które wybieramy do kuchni czy do łazienki, powinno wyróżniać się dużą odpornością na wilgoć. Warto również zwrócić uwagę na jego wytrzymałość i pamiętać – jak już wspomnieliśmy – o odpowiednim zabezpieczeniu.

Wybierając drewno do kuchni lub łazienki warto zwrócić uwagę chociażby na gatunki egzotyczne, które  w naturalny sposób odporne na działanie wilgoci. Merbau, teak, cedr kanadyjski czy modrzew syberyjski to drzewa, które doskonale sprawdzą się jako blat do kuchni i łazienki ponieważ mają naturalną ochronę przed pleśnią, grzybami i szkodliwymi drobnoustrojami. Z rodzimych gatunków warto wybrać dąb, jesion i buk. Na pewno należy jednak unikać sosny – jej miękka powierzchnia jest mało odporna na zarysowania i różnego rodzaju uszkodzenia.

Jakie drewno warto wybrać na blaty, by było ono solidne?

Jeśli marzymy o drewnianym blacie, wybierzmy drewno lite lub klejone warstwowo. Należy pamiętać jednak o tym, że to drugie jest mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne, z tego względu, że klejenie zmienia naturalne naprężenie włókien drewna i przez to je osłabia. Oznacza to po prostu to, że drewno klejone warstwowo jest bardziej podatne na wypaczenia różnego rodzaju i pękanie.

Jeśli chodzi o konkretne gatunki drzew, warto wybrać te, które są odpowiednio twarde, czyli buk, dąb czy jesion. Sosna i topola są zbyt miękkie i podatne zarówno na wgniecenia, jak i zarysowania.

Jak powinniśmy zabezpieczyć drewno?

Wspominaliśmy już o dwóch rodzajach zabezpieczenia drewna – o olejowaniu i lakierowaniu. Zaletą olejowania z pewnością jest to, ze ta metoda impregnacji podkreśla naturalne słoje drewna i zachowuje jego wspaniałą, niepowtarzalną strukturę. Ukrywa też ewentualne zarysowania, które powstają w trakcie użytkowania. Niestety nie chroni jednak za dobrze przed zabrudzeniami i wilgocią. Zaletą tej metody jest również to, że można łatwo odnowić powierzchnię miejscowo w przypadku jakichś drobnych uszkodzeń –w przypadku lakieru konieczne jest ścieranie całej warstwy. Lakierowanie zaś chroni lepiej bat przed wilgocią i ułatwia również utrzymanie czystości. Lakier nie wnika w drewno tak jak olej, a jedynie zabezpiecza samą jego powierzchnię. W przypadku powierzchni lakierowanych widoczne bardziej będą zarysowania, wgniecenia czy odpryski oraz inne uszkodzenia mechaniczne.

Drewno w domu

W domu bardzo często mamy również schody. Jeśli marzymy o schodach drewnianych, pamiętajmy, ze jest to powierzchnia często użytkowana, dlatego wymaga ona twardego i wytrzymałego surowca. Wśród drzew rodzimych najlepiej sprawdzi się dąb, jesion, buk, wiąz i orzech, a z gatunków egzotycznych – jatoba, wenge, jesion skandynawski, mahoń i teak.

Niezaprzeczalnym pięknem jest także wybór drewnianej podłogi do naszych wnętrz. Jednak i tutaj, ze względu na częste jej użytkowanie, powinniśmy wybrać drewno twarde – dębowe, jesionowe, modrzewiowe lub egzotyczny teak. W miejscach mniej uczęszczanych na podłodze sprawdzi się także jawor, czereśnię, klon lub akację.

Podsumowanie

Drewno we wnętrzach stanowi niezwykle elegancki, klasyczny, ale i nowoczesny element aranżacyjny. Jednak podczas podejmowania decyzji o wyborze określonego gatunku, warto dokładnie zapoznać się z jego właściwościami, by drewniane elementy naszego wnętrza służyły nam długie lata,  nawet cieszyły późniejsze pokolenia.