Pokoje z aneksem kuchennym pojawiają się coraz częściej. Niekiedy decydujemy się na takie rozwiązanie z wyboru, bo an przykład nie lubimy rezygnować z życia rodzinnego na czas przygotowywania posiłków, innym razem z konieczności, kiedy to układ mieszkania wymusza takie rozwiązanie. Jednak bez względu na powód, zanim przystąpimy do urządzania pokoju z aneksem kuchennym, powinniśmy dokładnie zaplanować, by wnętrze to było funkcjonalne, wygodne i jednocześnie przytulne. Jaka tego dokonać?

Na co należy zwrócić uwagę podczas aranżacji pokoju z aneksem kuchennym?

Poniżej przygotowaliśmy kilka podstawowych zasad, które mają ogromne znaczenie w trakcie urządzania pokoju z aneksem kuchennym. Zapraszamy do zapoznania się z nimi!

Zacznij od projektu

Podstawą każdego remontu jest projekt. Może wydawać się to zupełnie niepotrzebne, ale nic bardziej mylnego. Dzięki temu zaplanujemy dokładne rozmieszczenie wszystkiego w pomieszczeniu i przekonamy się, czy takie rozwiązania sprawdzą się jeszcze przed ich zrealizowaniem. Oczywiście by zrobić projekt, nie jest konieczne korzystanie z usług projektanta wnętrz.  Z powodzeniem poradzimy sobie z tym samodzielnie. Możemy użyć po prostu kartki papierów lub skorzystać z jednego z darmowych programów do projektowania. W ten sposób rozrysujemy całe wnętrze i naniesiemy również meble, które mają się tam znajdować. Takie sprawdzenie wszystkiego da nam pewność, że rozkład pomieszczenia będzie trafiony, albo okaże się, że trzeba coś zmienić, póki jeszcze czas.

Przeanalizuj metraż

By zaplanować połączenie salonu z aneksem kuchennym, musimy mieć od tego odpowiedni metraż. Przyjmuje się, ze takie rozwiązanie sprawdza się an powierzchni nie mniejszej niż 18-20 metrów kwadratowych. Oczywiście większa powierzchnia da nam wiele możliwości – będzie funkcjonalna, praktyczna i nie będzie sprawiała wrażenia przytłaczającej. Jednak jeśli dysponujemy tą minimalną powierzchnią, a marzy nam się stworzenie pokoju z aneksem kuchennym, kluczowe jest tutaj palowanie.

Rozsądnie podziel przestrzeń

Nie da się ukryć, że w pomieszczeniach, które łączą w sobie pokoje z aneksami kuchennymi, mniejszą część w nich zajmuje przestrzeń do gotowania. Zwykle zajmuje ona jedną trzecią lub nawet jedną czwarta całego pomieszczenia. Jednak często staramy się minimalizować miejsce dla niej przeznaczone i przez to nierzadko wpadamy w pułapkę, tworząc ją zbyt małą i niefunkcjonalną. Kuchnia jest bardzo ważnym miejscem i nie zapominajmy o tym. W końcu planujemy w niej gotować!

Jak stworzyć strefy w pokoju z aneksem kuchennym?

Pamiętajmy, że tworząc pokój z aneksem kuchennym, zamierzamy zaplanować jedno pomieszczenie, w którym będą wydzielone odpowiednie strefy. Przyda się w nim miejsce do odpoczynku, oglądania telewizji, spędzania czasu i oczywiście gotowania. Zatem podczas projektowania kuchni warto dokładnie wszystko przemyśleć. Zwróćmy uwagę na to, czy długość blatu w strefie kuchennej będzie odpowiednia, by móc swobodnie przygotowywać posiłki. Jeżeli nie jest możliwe postawienie stołu do ich spożywania, warto rozważyć umieszczenie wyspy kuchennej, która może pełnić jego funkcję. Pamiętajmy, że strefa relaksu w salonie łączonym z kuchnią jest także niezwykle ważna. Komfortowa kanapa, narożnik lub cokolwiek innego, na czym będziemy mogli wypocząć to kluczowy mebel tego pomieszczenia.

Jak pomalować pokój z aneksem kuchennym?

Kluczowe jest to, jaki efekt zamierzamy osiągnąć. Jeśli nie zależy nam na wyeksponowaniu strefy do gotowania, wybierzmy biel – również białe meble kuchenne, które stworzą spójną całość ze ścianą. W przypadku, kiedy chcemy wydzielić i wyróżnić te dwie strefy, znajdujące się w jednym pomieszczeniu, z powodzeniem możemy zdecydować się na różne kolory – nawet kontrastowe. Wszystko zależy od naszych preferencji.

Podsumowanie

Nie da się ukryć, ze nawet na dużych przestrzeniach coraz częściej spotykamy jedno, otwarte pomieszczenie, które łączy w sobie kuchnię i salon. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne i przede wszystkim nie wyklucza nas z życia rodzinnego podczas przygotowywania posiłków. Jednak bez względu an to, jak dużą powierzchnią dysponujemy, takie rozwiązanie trzeba dobrze przemyśleć, by stworzyć pomieszczenie komfortowe, funkcjonalne i przytulne.