Styl vintage od pewnego czasu króluje w naszych garderobach, ale nie tylko. Coraz częściej zapraszamy go również do naszych wnętrz. I nie ma się co dziwić – jest przytulny, elegancji, romantyczny i ma wiele uroku, czego nierzadko brakuje wnętrzom minimalistycznym czy nowoczesnym. Dlatego chętniej i pewniej króluje on w naszych domach czy mieszkaniach, w których tworzymy pomieszczenia niezwykle klimatyczne, z dusza, pełne rodzinnych pamiątek, bibelotów, czy mebli znalezionych na pchlim targu. Coraz częściej w takim przypadku sięgamy także po przedmioty z drugiej ręki, rezygnując z nowych rzeczy, które oferują popularne sieciówki. Jednak w związku z tym, że styl vintage zyskuje coraz szersze grono zwolenników i miłośników, również w sklepach możemy znaleźć meble utrzymane w tym stylu. Nie każdy z nas może być zainteresowany renowacją mebli znalezionych na strychu w domu rodzinnym czy nawet pod śmietnikiem. Z powodzeniem możemy kupić gotowe, nowe meble, które oddadzą ducha stylu vintage. Ale jak urządzić takie wnętrze? Na co zwrócić uwagę? Odpowiedź znajdziecie w naszym tekście!

Czym jest styl vintage?

Styl vintage aktualnie jest na topie i przeżywa swój prawdziwy renesans. Przeżyliśmy już miłość do tego, co owoczesne i minimalistyczne, a teraz doceniamy przedmioty obdarzone historią. Ale skąd właściwie wzięło się to pojęcie i co oznacza „vintage”? Co ciekawe, zostało ono zaczerpnięte z terminologii winiarskiej i odnosi się po prostu wina z dobrego rocznika, wyprodukowanego z owoców zebranych w jednym sezonie. Później pojęcie to przeniknęło do świata mody, odnosząc się do wysokiej jakości ubrań pochodzących z minionych dekad, które zachowały się w świetnej formie i były aktualnie znów chętnie noszone. Z czasem pojęcie „vintage” znalazło swoje zastosowanie w projektowaniu wnętrz. Jeśli wnętrze jest zaaranżowane w stylu vintage, oznacza to więc to, że w pewnych aspektach nawiązuje do estetyki poprzednich epok. Jak to rozumieć? Otóż takie pomieszczenia „z duszą” często łączą w sobie elementy również nowoczesne oraz stylizowane na poprzednią miniony okres, tworząc ciekawy i bardzo klimatyczny zestaw.

Jakie kolory dominują w stylu vintage?

Jeżeli chcemy urządzić pomieszczenie w stylu vintage, warto wybrać kolory delikatne i neutralne. Stworzą one subtelne tło dla całej aranżacji. Warto zdecydować się na szarości, beże, pastele, a także nawet róże czy błękity. Barwy te nie zdominują wnętrza – uwaga zostanie skupiona na przedmiotach, a o to właśnie chodzi w stylu vintage. Oczywiście wybór koloru ściany nie jest reguła. W niektórych aranżacjach doskonale sprawdzi się butelkowa zieleń, granat, kolory musztardowe.

Retro przedmioty

Wspomnieliśmy o tym, że vintage to przedmioty z duszą. Jednak wcale nie musimy buszować po pchli targu, czy poświęcać długich godzin na renowację starych mebli. Z powodzeniem znajdziemy w sklepach meble stylizowane na ten styl, które będą prezentowały się naprawdę świetnie. Podobnie sprawa ma się w przypadku dodatków i wszelkich detali, które są niezwykle ważne w stylu vintage. Poza tym, jeśli nie chcemy decydować się na całkowitą zmianę aranżacji, możemy skupić uwagę na bibelotach, które świetnie będą prezentowały się nawet w nowoczesnym wnętrzu. Stare przedmioty potrafią odmienić każde wnętrze.

Co do wnętrz vintage?

Praktycznie wszystko, co znajdziemy an strychu u babci w domu. Mogą to być stare plakaty filmowe, ceramika, kryształy, pamiątki z okresu PRL-u, porcelana, kamionki. Rodzinne pamiątki i dawno zapomniane bibeloty będą prezentowały się dumnie, tworząc niepowtarzalny klimat. Doskonałym pomysłem będzie również wyeksponowanie wnętrz. Może uda nam się znaleźć zapomniane haftowane poszewki na poduszki, albo dziergane obrusy?

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że styl vintage ma w sobie to „coś”. To prawdziwy urok czasów dawnych, który doskonale prezentuje się również w nowoczesnej i stylizowanej odsłonie. Przedmioty, w których zamknięte są wspomnienia potrafią przenieść nas w magiczny świat. Jednak i gotowe bibeloty oraz meble prosto z salonu także mogą nadać wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.