Wakacje chylą się ku końcowi i lada chwila nasze dzieci wrócą do szkół. Z tej okazji warto odwiedzić aktualny pokój dziecka i sprawdzić, czy nasza pociesza po prostu z niego nie wyrosła. Może najwyższy czas przeprowadzić w nim remont i wymienić kilka mebli? Ważne, by pokój był dostosowany do wieku malucha. Oczywiście nasz malec w mgnieniu oka stał się samodzielnym dzieckiem, które wyrosło z małego stoliczka do rysowania itd. Co zrobić z tym faktem? Na co zwrócić uwagę podczas urządzania pokoju dziecka w wieku szkolnym? Jesteście gotowi na garść inspiracji? Zapraszamy do lektury naszego tekstu!

Biurka – niezwykle ważny element pokoju dziecięcego

Od razu powiemy, że to, czy dziecko jest praworęczne czy też leworęczne, ma ogromne znaczenie. Już wyjaśniamy dlatego. Najpierw zacznijmy od biurka. Jest to bardzo istotny element pokoju dziecięcego. Podobnie jak wcześniej maluch miał stolik, przy którym mógł swobodnie rysować czy malować, tak w wieku szkolnym nadeszła najwyższa pora na zakup biurka. Jednak to, jakie biurko zakupimy dla naszej pociechy, jest niezwykle ważne. Otóż pamiętajmy, że standardowe biurko powinno mieć szerokość od 120 do 160 cm, głębokość od 80 do 90 cm, a wysokość od 72 do 75 cm. Dlatego istotne jest to, w jakim wieku jest nasze dziecko. W przypadku pierwszoklasisty biurko będzie o nieco niższe i będzie mieć około 55 cm wysokości. Do biurka koniecznie dobierzmy wygodne krzesło, które będzie w pełni dostosowane zarówno do samego biurka, jak i dziecka. To, na jakie krzesło się zdecydujemy, ma znaczący wpływ na postawę dziecka. Krzesło, przy którym maluch będzie odrabiał lekcje, uczył się czy czytał, powinno być miękkie, z oparciem, a przede wszystkim mieć regulowaną wysokość, dzięki czemu posłuży przez wiele lat. Warto kupić krzesło możliwie najlepsze, które jest wyprofilowane w taki sposób, by wymuszało na dziecku utrzymanie poprawnej postawy. W miejscu, które będzie służyć do nauki, konieczne jest także dobre oświetlenie. I tutaj znaczenie ma ustawienie biurka i  to, czy dziecko jest praworęczne czy leworęczne. U dzieci praworęcznych światło dzienne powinno padać na biurko z lewej strony lub z przodu. W tym miejscu ustawmy również dodatkowe oświetlenie – lampkę. U dzieci leworęcznych światło powinno padać z prawej strony.

Nauka to nie wszystko

Skupiliśmy się na wymianie niewielkiego stolika do rysowania na biurko. Jednak na tym sprawa się nie kończy. Po odrobieniu lekcji i nauce, dziecko powinno mieć miejsce, w którym się zrelaksuje. To, jaki kolor mają ściany, ma ogromne znaczenie. Pozwólmy dzieciom wybrać ich kolor, a z pewnością chętniej będą spędzały czas we własnych pokojach. Poza tym wato pomyśleć nad rożnego rodzaju dodatkami. Może to najwyższa pora by pokój dziecięcy zmienić w przestrzeń do życia dla nieco starszego dziecka? Takie rozwiązanie może maluchy naprawdę ucieszyć. Pozwólmy dzieciom wziąć aktywny udział w wyborze nowego łóżka czy fotela lub kostki czy worka do siedzenia.

Pamiętajmy również, ze dziecko wraz z pójściem do szkoły nie traci potrzeby zabawy. Wręcz przeciwnie – zmęczone po wielu godzinach nauki, chętnie będzie bawić siew  domu. Zadbajmy o to, by w nowym pokoju znalazło się miejsce na jego ulubione zabawki. Niech to będzie przestrzeń możliwie duża. Dziecko, które rozpoczyna przygodę ze szkołą, nadal jest dzieckiem i będzie jeszcze długo chętnie sięgało po różnego rodzaju zabawki. Niech pokój dziecka będzie jego prawdziwym azylem i ulubionym miejscem do zabawy.

Podsumowanie

Pokój dziecięcy, który urządzimy ciekawie, sprawi, ze maluch będzie w nim chętnie spędzał czas, a także czuł się w pełni swobodnie. Ogromną frajdę sprawi mu także wybieranie mebli i dodatków. Nawet, jeśli nie do końca jesteśmy przekonani co do koloru, który zachwycił naszą pociechę, zaufajmy mu. Może właśnie ta barwa działa na niego pozytywnie? Kto wie! Świetną decyzją może okazać się pozwolenie dziecku na wybór zasłon czy innych dodatków. Nawet poduszka, wybrana przez malucha może mieć ogromne znaczenie i być dla niego niezwykle ważna. Radość dziecka będzie z pewnością ogromna, jeśli będzie ono mogło aktywnie uczestniczyć w zmianach, jakie będą zachodzić w jego pokoju.