Nie da się ukryć, że rynek oferuje coraz więcej mieszkań czy domów, których metraż jest nieduży. Dlaczego tak się dzieje? Coraz chętniej rezygnujemy z dużej przestrzeni mieszkalnej na rzecz spędzania czasu poza domem. Odchodzimy od zwyczaju zapraszania gości do naszych mieszkań, a z przyjemnością wychodzimy na miasto. I takie rozwiązania są niezwykle praktyczne i nowoczesne. Jednak urządzenie niewielkich przestrzeni mieszkalnych bywa prawdziwym wyzwaniem. Zdarza się, że najtrudniejsza w aranżacji bywa łazienka, która jest naprawdę niewielkich rozmiarów. Jednak nie ma rzeczy niemożliwych. By stworzyć funkcjonalną, a jednocześnie piękną łazienkę, wystarczy dobrze przemyśleć rożne rozwiązania i wybrać możliwie najlepsze. O czym należy pamiętać podczas aranżacji małej łazienki? Na co warto zwrócić uwagę? Zachęcamy do lektury naszego tekstu.

Aranżacja małej łazienki, czyli na co powinniśmy zwrócić uwagę

Podczas urządzania małej łazienki i jeszcze na etapie planowania całego wnętrza  warto pamiętać o kilku regułach, dzięki którym przestrzeń będzie estetyczna i jednocześnie wygodna w użytkowaniu. Od czego zatem należy zacząć? Na jakie aspekty powinniśmy zwrócić szczelną uwagę? Otóż to, co jest kluczowe podczas urządzania niewielkich przestrzeni, w tym oczywiście łazienki, to przede wszystkim odpowiednia kolorystyka, a także umiar w doborze dodatków i dekoracji czy stawianie po prostu na prostotę i minimalizm. Ważne jest również dopasowanie wyposażenia do metrażu oraz zachowanie optymalnych odległości i spójność poszczególnych elementów znajdujących się we wnętrzu.

Zasady, którymi warto kierować się podczas urządzania małej łazienki

Wspomnieliśmy o tym, jak ważny jest wybór kolorów. Oczywiście warto wybrać barwy jasne, które optycznie powiększą przestrzeń. Najlepszym rozwiązaniem będzie ponadczasowa biel, jasne szarości, beże oraz błękity. Poza tym w niewielkiej łazience sprawdzą się płytki o błyszczącym wykończeniu i możliwie duże lustro. Dzięki temu pomieszczenie także wyda się większe, niż jest w rzeczywistości. Rzecz jasna zrezygnujmy z wzorów, kolorów czy detali – w małych pomieszczeniach zawsze powinna królować prostota i minimalizm. W tym przypadku mniej znaczy więcej, więc zrezygnujmy także z dekoracji. Nie da się ukryć, ze w małej łazience chcemy jak najwięcej zmieścić, jednak czasami warto zrezygnować z szerokiej szafki i zdecydować się jedynie na umywalkę zawieszoną na ścianie. Swobodne poruszanie się po pomieszczeniu jest niezwykle ważne. Warto również pamiętać o tym, by zdecydować się na zakup produktów z jednej linii czy kolekcji, co z pewnością nada malej łazience spójnego i harmonijnego charakteru.

Podsumowanie

Aranżacja małych wnętrz nigdy nie jest zadaniem łatwym. Czasami nawet nieświadomie możemy przesadzić z dodatkami czy zupełnie niepotrzebnie wprowadzimy detale i wzory, które przytłoczą przestrzeń. Tak dzieje się również w malej łazience. W pomieszczeniu, w którym liczy się każdy centymetr powinniśmy z rozwagą wybrać każdy jego element.